Uzależnienie od leków przeciwbólowych w migrenie – objawy, skutki, leczenie

uzależnienie od leków przeciwbólowych
Ania Wykrętowicz-Soćko

Ania Wykrętowicz-Soćko

Migrenik od 13 lat

Ból przewlekły – a w naszym przypadku – migrena przewlekła, często niesie ze sobą konsekwencję, jaką jest uzależnienie od leków przeciwbólowych. O migrenie przewlekłej mówimy wtedy, gdy liczba dni z objawami migrenowego bólu głowy przekracza 15 dni w miesiącu i trwa conajmniej 3 miesiące z rzędu. Przy takiej częstotliwości występowania dolegliwości bólowych nietrudno o uzależnienie.

Do przejęcia kontroli nad naszym organizmem – przez różnego rodzaju substancje – prowadzi tak naprawdę uzależnienie od efektu jaki one wywołują. W przypadku leków dla migrenowców mowa o rezultacie przeciwbólowym oraz przerywającym atak migrenowy. Zrozumiałe jest to, że migrenik chcąc uwolnić się od bólu – korzysta z nich. Problem niestety jest w tym, że w miesiącu może wystąpić nawet 28 dni migrenowych, a wszystkie dostępne leki mają swoje ograniczenia w przyjmowaniu.

Leki przeciwbólowe i przeciwmigrenowe, od których możemy się uzależnić

W większości sytuacji leki przeciwmigrenowe to: analgetyki (opioidowe i nieopioidowe), tryptany i ergotamina.

  • Leki nienarkotyczne, czyli takie, które są dostępne praktycznie wszędzie (w sklepach, na stacjach benzynowych itd.). Przyjmujemy je najczęściej wg. naszego uznania. Są to tabletki na migrenę bez recepty głównie z grupy NZPL (Niesteroidowe Leki Przeciw Zapalne). Najpopularniejsze substancje aktywne wchodzące w ich skład to: kwas acetylosalicylowy (aspiryna), ibuprofen, ketoprofen. Poza NZPL możemy sięgnąć po paracetamol.
  • Narkotyczne leki przeciwbólowe – zwane również opioidowymi. Są to substancje o silnym i bardzo silnym działaniu przeciwbólowym. Leki opioidowe są przepisywane przez lekarza na receptę. Do tej grupy zaliczamy m.in. kodeinę, tramadol czy morfinę. Opioidowe leki przeciwbólowe na migrenę – oprócz działania niwelującego ból – mają również działanie uspakajające. Opioidy są silnie uzależniające.
  • Tryptany – najczęściej wykorzystywane w leczeniu bólu migrenowego. W przewadze są to leki na receptę. Do ich grupy zaliczamy: almotryptan, eletryptan, frowatryptan, naratryptan, ryzatryptan, sumatryptan, zolmitryptan.
  • Ergotamina, a więc alkaloidy sporyszu – również jest to lek przepisywany na receptę.

Ile można brać paracetamolu, ibupromu, ketonalu, tramalu i innych leków na migrenę, aby uniknąć uzależnienia?

Poniższa tabela przedstawia maksymalną liczbę dni w miesiącu stosowania tryptanów, NZPL, opioidów oraz ergotaminy. Przekraczając te pułapy narażamy się na uzależnienie od leków.

Leki na migrenę
(ile można brać?)
TryptanyAnalgetykiErgotamina
do 9 dni
w miesiącu
NZPL do 15 dni
w miesiącu;
Opioidy do 10 dni
na miesiąc
do 10 dni w miesiącu

Podstawową zasadą przy przyjmowaniu leków przeciwbólowych jest to, aby czas ich stosowania był zgodny z wytycznymi jakie dostaliśmy od lekarza. Niestety przy bólu przewlekłym ciężko jest stosować się do tej zasady. W tym miejscu pojawia się również strach przed bólem i w związku z tym wpadamy w błędne koło. Bierzemy leki nawet gdy nie odczuwamy bólu – profilaktycznie ze strachu, że ból może zaraz przyjść, a mamy np. ważne spotkanie, na którym musimy być w dobrej formie. Z biegiem czasu coraz częściej sięgamy po leki przeciwbólowe, ponieważ widzimy korzyści z ich przyjmowania, po prostu poprawiają nasze samopoczucie i nie chodzi tu tylko o brak bólu, ale że czujemy się lepiej psychicznie. Przekraczanie zalecanych ilości prowadzi do psychicznego uzależnienia od leków.

Uzależnienie od leków przeciwbólowych – objawy i skutki

Psychiczne uzależnienie od leków przeciwbólowych powoduje zarówno skutki emocjonalne jak i objawy fizyczne. Osoba uzależniona w sytuacji, gdy ma przerwę w przyjmowaniu leków odczuwa niepokój, lęk, rozdrażenie.

Nieustannie myślimy, aby mieć odpowiednią ilość leku, tłumaczymy się w aptece czy przed bliskimi. Irytujemy się, gdy ktoś zaczyna zwracać uwagę na ilość przyjmowanych przez nas leków.

Przy zaawansowanej lekomanii w sytuacji, gdy nie mamy dostępu do substancji, od której jesteśmy uzależnieni pojawiają się nudności, dreszcze, wymioty i bezsenność. Pomimo sygnałów jakie daje nam organizm dalej je zażywamy.

Długtrwałe przyjmowanie leków przeciwbólowych niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia wątroby, nerek i śmierci. Pojawiają się również polekowe bólów głowy, co w przypadku migrenowców zaburza zupełnie obraz choroby i zmiast zmniejszyć dolegliwości bólowe – wzmaga je.

Każdy z nas sam musi ocenić czy przyjmowana przez niego ilość leków nie jest już wynikiem lekomanii.

Lekomania – leczenie

Jeśli podejrzewamy u siebie uzależnienie od leków przeciwbólowych najlepiej jest poprosić o pomoc specjalistę. W pierwszej kolejności możemy zgłosić się do lekarza ogólnego bądź neurologa, który skieruje nas na odpowiednie badania, pozwalające wyeliminować inne choroby. Lekarz może przepisać leki przeciwdepresyjne czy uspakajające, by odczuwane skutki uzależnienia były mniejsze. Na początku po odstawieniu leku będziemy odczuwać ciągły ból głowy, może wystąpić rozdrażnienie, gorączka, wymioty (zespół abstynencyjny). Należy ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. P.S. W artykule zostały wykorzystane wątki osób, które przeszły przez proces walki z uzależnieniem. Dziękuję Wam, za zaufanie i chęć podzielenia się swoją historią <3

Przy okazji zachęcam Was do przeczytania wpisów, które napisała dla Was ostatnio Iza: tekst o rodzajach migreny i szczegółowy wpis na temat migreny z aurą. Miłej lektury!

0 0 vote
Article Rating

Zapisz się do grupy wsparcia

Jest nas już prawie 9 tys. osób!
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments