Migrena z aurą – objawy, fazy, leczenie

migrena z aurą
Izabela Kowalczyk

Izabela Kowalczyk

Migrenik od 15 lat

W poprzedni czwartek na fanpage poprosiłam Was o informację z jakim rodzajem migreny zmagacie się na co dzień. Jak zawsze otrzymałam mnóstwo odpowiedzi – co niesłychanie cieszy – że tak licznie bierzecie udział w dyskusjach, a tym samym pomagacie rozwijać akcję #migrenatoNIEściema. Najwięcej odpowiedzi uzyskała migrena z aurą i zgodnie z obietnicą piszę dla Was tekst.

Migrena z aurą – objawy

Najbardziej typowym objawem migreny z aurą są zaburzenia widzenia w postaci błysków świetlnych, zygzaków, plam, form geometrycznych. Często przy tej odmianie bólu migrenowego dochodzi do mrowienia lub dręwienia twarzy, ręki. Wszystkie te symptomy są wynikiem aury migrenowej, która odróżnia napad migreny zwykłej od migreny z aurą (klasycznej).

Oczywiście poza samą aurą występują te same objawy, co przy migenie bez aury, a więc stopniowo narastający – a w konsekwencji – bardzo silny ból głowy. Do niego dochodzą obajwy towarzyszące takie jak: nudności, wymioty, fonofobia, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy.

Reszta symptomów migreny z aurą jest charakterystyczna dla jej konkretnych odmian. Międzynarodowe Towarzystwo Bólów Głowy (IHS – International Headache Society) podzieliło migrenę z aurą na:

  • migrenę z typową aurą
  • migrenę z aurą z pnia mózgu
  • migrenę połowiczoporaźną
  • migrenę siatkówkową

Migrena z typową aurą może przybierać postać:

  • typowej aury z bólem głowy
  • typowej aury bez bólu głowy

Czyli wszystko to, co opisywałam wyżej odnośnie typowych objawów napadu migrenowego z aurą, jednak należy mieć na uwadze to, że może pojawiać się sama aura migrenowa bez bólu głowy.

Migrena z aurą z pnia mózgu, połowiczoporaźna i siatkówkowa streszczona została w tekście: rodzaje migreny.

Migrena klasyczna – fazy bólu migrenowego

O fazach migreny z aurą napisałam kilka zdań na stronie głównej, aby przybliżyć odwiedzającym temat – z jakim to przeciwnikiem mamy do czynienia – że migrena to nie jest zwykły ból głowy.

Napad migreny może składać się z 4 faz. Są to:

  • faza prodromalna
  • aura migrenowa
  • faza bólu
  • faza postdromalna

Faza prodromalna, czyli tzw. faza zwiastująca

U części migrenowców na kilka lub kilkadziesiąt godzin – czasem dzień/dwa – przed napadem migrenowym pojawiają się trudności z koncentracją, sztywność karku, nadwrażliwość na światło, zaburzeniała łaknienia i snu – ogólnie gorsze samopoczucie. Może wystąpić zarówno przed samą aurą i/lub przed bólem głowy. Przyczyną powstawania fazy zwiastującej prawdopodobnie jest zaburzenie podwzgórza, ponieważ to ono reguluje takie funkcje jak: sen, gospdarka hormonalna, przemiany cukrów i tłuszczy, a także gospodarkę wodną i elektrolitową.

Aura migrenowa

Jak już wspominałam wcześniej aura migrenowa charakteryzuje migrenę klasyczną. Przejawia się szeregiem dolegliwości neurologicznych: wzrokowych, czuciowych oraz zaburzeń mowy. Za 2 tygodnie pojawi się szczegółowy wpis na jej temat, także obserwujcie nasz profil na facebooku, aby być na bieżąco!

Faza bólu

O bólu migrenowym również będzie osobny tekst. W skrócie – ból zlokalizowany jest zwykle w okolicy czołowej lub skroniowej. U większości chorych obejmuje jedną półkóle głowy. Ból rozlewa się na całą głową – przed wszystkim – wtedy, gdy uzyska maksymale natężenie. Dzieje się to zwykle w przeciągu 2 godzin.

Faza postdromalna

Faza postdromalna, to okres zdrowienia. Może trwać od kilkunastu minut do kilku dni. Migrenik jest wtedy zmęczony, senny. Pojawia się uczucie rozbicia. W tym czasie mogą utrzymywać się nudności i nadwrażliwość na światło i dżwięki. Czasem może wystąpić pobudzenie. Wszystkie objawy nie są aż tak intensywne, by ograniczać funkcjonowanie.

Migrena z aurą – leczenie

Do leczenia migreny z aurą wykorzystuje się głównie tryptany oraz środki przeciwymiotne. Dziś już wiadomo, że tryptany zostaną zastąpione przez gepanty – nową grupę leków, która będzie miała mniej skutkow ubocznych. Zupełnie nową formą terpii są przeciwciała monoklonalne (aimovig i ajovy) oraz toksyna botulinowa. Pomocna jest również akunpktura, fizjoterapia czy masaże. Skuteczności nie można odmówić psychoterapii – w szczególności terapii poznawczo-behawioralnej. O leczeniu migrenowego bólu głowy będzie również odzielny artykuł, w którym obszernie omówimy poszczególne metody leczenia i profilaktyki. Dziś to już wszystko.

Miłego weekendu życzy zespół #migrenatoNIEściema, jak najmniej bólu!

0 0 vote
Article Rating

Zapisz się do grupy wsparcia

Jest nas już prawie 9 tys. osób!
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments