Aura migrenowa – wszystko co musisz wiedzieć

aura migrenowa
Izabela Kowalczyk

Izabela Kowalczyk

Migrenik od 15 lat

Aura migrenowa jest składową migreny z aurą. Jest nią szereg objawów neurologicznych: wzrokowych, czuciowych oraz ruchowych. Występuje ona u 15-30% chorych na migrenę i jest całkowicie odwracalna. Trwa od 5 do 60 minut i zajmuje połowę pola widzenia. Najczęściej poprzedza ból głowy, jednak zdarzają się pacjenci, u których pojawia się wraz z migreną, nudnościami i światłowstrętem. Dolegliwości bólowe zwykle występują po przeciwnej stronie niż aura.

Aura migrenowa – objawy

Objawy aury migrenowej rozpoczynają się od pojawienia się w polu widzenia mroczka migrenowego lub gwiazdek, plamek, iskier czy różnego rodzaju figur geometrycznych. Objawy wzrokowe obserwuje się u 99% wszystkich chorych na migrenę.

Aura wzrokowa (typowa)

Aura wzrokowa może przybrać formę mroczka migocącego. Nazwa jego bierze się stąd, że jest on bardzo jasny. Do tego stopnia, że aż oślepia. Stopniowo powiększa się i przemienia w półksiężyc, albo podkowę. Plamki najczęściej są białe, ale mogą być również jaskrawe. Czasem występuje jedna, duża plamka. Przemieszcza się i w pewnym momencie znika. Pozostaje po niej jedynie pole olśnienia. Innymi przejawami aury wzrokowej jest np. falowanie i drganie pola widzenia. Wygląda jak woda poruszana przez wiatr. Innym rodzajem mroczka migrenowego jest mroczek negatywny, a więc plamisty ubytek w polu widzenia.

Złożone formy aury wzrokowej to:

  • deformacje obrazu
  • widzenie mazaikowe i poklatkowe
  • zwiększanie i zmniejszanie obiektów
  • przybliżanie się i oddalanie

Podczas aury może dojść do zaburzeń ostrości widzenia, a nawet chwilowej utraty wzroku. Objawy wzrokowe występujące tylko w jednym oku charakterystyczne są dla migreny siatkówkowej opisanej w tekście: rodzaje migreny.

Wymienione wyżej przejawy aury wzrokowej mogą wystąpić naraz podczas jednego ataku migrenowego. Bardzo często określona sekwencja zaburzeń wzrokowych powtarza się każdego razu i zawsze ustępuje.

Aura czuciowa

54% migrenowców przechodzi aurę czuciową. Przyjmuje ona formę mrowienia lub drętwienia ręki, które zwykle przemieszcza się na ramię, a następnie dochodzi do twarzy, wargi i języka. Mogą występować też wyimaginowanie odczucia np. może się nam wydawać, że zostaliśmy ukłuci szpilką, a delikatny dotyk będzie dla nas bolesny.

Aura nietypowa

Do nietypowych przejawów aury migrenowej zaliczmy:

  • wspomnianą wyżej aurę czuciową
  • zaburzenia w odbieraniu bodźców słuchowych, a nawet utratę słuchu
  • trudności w wykonywaniu znanych nam czynności (apraksja)
  • zaburzenia mowy
  • zmiany świadomości i napięcia mięśniowego, problemy z równowagą
  • podwójne widzenie

Gdy ustąpią halucynacje i zwiększone napięcie mięśniowe, poziom świadomości obniża się wraz z napięciem mięśni. W łagodnych formach aury kończy się na odrętwieniu i letargiem, a w skrajnych mamy do czynienia z utratą świadomości i niemożnością napięcia mięśni. Niedowłady są charakterystyczne dla migreny porażennej rodzinnej. Zaburzenia świadomości cechują migrenę typu podstawnego, jednak przy tym rodzaju migrenowego bólu głowy nie ma problemów z napięciem mięśniowym.

Stany zmienionej świadomości to np. wymyślne sny, koszmary, majaczenie, poczucie deja vu (wydaje nam się, że dana sytuacja miała miejsce w przeszłości) i jamais vu (sytuacja z przeszłości wydaje nam się zupełnie nową).

Wszystkie objawy aury migrenowej ustępują do godziny. Po niej rozwija się taki sam ból głowy jak w migrenie bez aury.

Aura migrenowa bez bólu głowy, czyli migrena bez bólu głowy

Czasem aura migrenowa może pojawić się samotnie, bez innych charakterystycznych objawów napadu migrenowego. Szacuje się, że migrena bez bólu głowy ma miejsce u 20% migrenowców cierpiących na migrenę z aurą. Zwykle atak migrenowy składa się z czterech faz: zwiastuny, aura migrenowa, ból głowy i faza postdromalna. W tym przypadku napad bólu migrenowego obejmuje pierwszą i drugą fazę. Aura migrenowa bez bólu głowy nazywana jest migreną cichą, samoistną lub izolowaną.

Występowanie aury migrenowej jest następstwem zjawiska zwanego: rozszerzająca się korowa depolaryzacja (CSD – Coirtical Spreading Depression). Zachodzi ono także przy migrenie bez aury. Brak aury prawdopodobnie jest wynikiem tego, że CSD obejmuje wtedy inne rejony kory mózgowej niż pole widzenia.

Wszystkie osoby, które wcześniej nie miały problemu z bólami głowy lub też z aurą migrenową powinny być poddane dokładnej diagnostyce. Koniecznie należy skonsultować się z lekarzem.

0 0 vote
Article Rating

Zapisz się do grupy wsparcia

Jest nas już prawie 9 tys. osób!
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments